ROMA SK - Ústredný Zväz Rómov Slovenska

je združenie so sídlom v Banskej Bystrici založené podľa § 20f až 20j zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov a je záujmové združenia právnických osôb, ktoré môže vo svojom mene konať samostatne a nadobúdať práva a povinnosti.

Cieľom združenia je napĺňať potreby rómskych komunít žijúcich v Slovenskej republike prostredníctvom komunitných iniciatív združenia. Združenie v rámci snahy o budovanie občianskej spoločnosti sa chce zamerať na spoločenské, ekonomické, vzdelanostné  a kultúrne pozdvyhnutie Rómov,  aktivizáciu marginalizovaných skupín a komunít, spájanie ostatných aktivistov a združení v snahe o zlepšenie a napredovanie života Rómov žijúcich v Slovenskej republike. Sieťovaním relevantných partnerov v lokalitách so zvýšnou koncnetráciou tzv. Marginalizovanej rómskej komunity, ale i aktívne pôsobiacich jedincov, lídrov, neformálne zoskupenia dosahovať postupne zlepšenie kvality života druhej najpočetnejšej národnostnej menšiny.

V intenciách vyššie uvedeného je cieľom združenia aj vytvárať spoločné platformy spolupráce s ďalšími subjektami a zapájať rómske komunity do celospoločensky prospešných aktivít. Združenie si kladie za cieľ fungovať aj ako I “mediator” prostredník v rozhovoroch medzi občanmi, miestnou samosprávou, štátnou správou a chce podporovať participáciu, účasť občanov v tomto dialógu.

 

Pri napĺňaní cieľov sa zameriava najmä na následovné aktivity:

1) Ochrana ľudských práv a slobôd  –  poradenstvo občanom pri ochrane ich práv a slobôd. Realizácia občianskej poradne.

2) Občianska spoločnosť - rozvoj občianskej spolupatričnosti,  občianskej spoločnosti a účasti občanov na verejnom živote.

3) Mládež - pomoc mladým ľuďom, podpora ich angažovanosti v komunite na princípe dobrovoľnosti. Podpora medzinárodnej spolupráce medzi mládežou.

4) Ženy - podporovať ich aktívnu účasť v živote komunity. Riešenie ich problémov.

5) Sociálna inklúzia  - zlepšenie začlenenia vylúčených a marginalizovaných skupín a komunít. Pomoc ekonomickému pozdvihnutiu týchto skupín, najmä formou zvýšenia ich zamestnateľnosti.

6) Vzdelávanie  - občanov, mládeže, žien, uchádzačov o prácu a vylúčených skupín.

7) Organizovanie  - seminárov, workshopov, výmenných pobytov. Podpora dobrovoľníctva.

8) Podpora a realizácia výskumu, vývoja, vedeckého bádania a vedeckej spolupráce s  vysokými  školami / univerzitami / výskumnými inštitúciami

9) Kultúra – realizácia a rozvíjanie kultúrnych aktivít všetkých druhov a foriem umenia s dôrazom na rómsku národnostnú kultúru.

10) Vytváranie partnerstiev s tretími subjektami, hlavne s verejnou a štátnou správou, verejnými inštitúciami a neziskovými organizáciami ako aj s angažovanými občanmi.