„Naša príroda je našim bohatstvom – Amare veša, amaro barvaľipe“
Regionálna banskobystrická konferencia k projektu Naša príroda je naším bohatstvom – Amare veša, amaro barvaľipe
V stredu 14. Septembra 2022 sa v banskobystrickom Robotníckom dome uskutočnila konferenciu k projektu „Naša príroda je našim bohatstvom – Amare veša, amaro barvaľipe“ na podporu zlepšenia informovanosti verejnosti o sústave Natura 2000 a vybraných druhoch európskeho významu na regionálnej úrovni.
Cieľom konferencie bolo prehĺbiť informovanosť a porozumenie detí, mládeže a dospelých (s dôrazom na príslušníkov rómskej komunity) o potrebe ochrany prirodzených biotopov a voľne žijúcich živočíchov a rastlín v rámci systému Natura 2000.
Prítomní mladí Rómovia spolu s ďalšími účastníkmi konferencie si vypočuli zaujímavé prednášky riaditeľa Správy Tatranského národného parku Ing. Pavol Majka „Starostlivosť o chránené územia a územia európskeho významu“, riaditeľa Správy slovenských jaskýň RNDr. Jána Zuskina „Prezentácia prírodných hodnôt regiónu Banská Bystrica“.
O sociálnej inklúzii a dobrovoľníctve v kontexte ochrany prírody prednášal Eduard Čonka, riaditeľ Odboru regionálnej koordinácie z Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. Biodiverzitu a starostlivosť o prírodu v podmienkach mesta Banská Bystrica predstavil Ing. Martin Lakanda, vedúci Oddelenia inovatívnych riešení a adaptácie na zmenu klímy z banskobystrického Mestského úradu. Osviežením bola prednáška „Kamarátka príroda“ iba 11 – ročnej Nelky Balogovej, mladej enviro sympatizantky z Harmanca.
Autorom projektu „Naša príroda je naším bohatstvom – Amare veša, amaro barvaľipen“ financovaného z Operačného programu Kvalita životného prostredia je predseda ROMA SK Alexander Daško:
„Zámerom nášho projektu je aktívnymi opatreniami prispieť k zlepšeniu informovanosti kľúčových sektorov a verejnosti, s dôrazom na predstaviteľov rómskych komunít, o sústave Natura 2000 a druhoch európskeho významu so zámerom o udržanie, ochranu a zlepšenie kvality životného prostredia, vrátane ochrany prirodzených biotopov a voľne žijúcich živočíchov a rastlín, prostredníctvom ich participatívneho zapojenia a zvýšenia ich poznatkovej bázy o danej problematike.“
Ambíciou projektu je prostredníctvom vhodnej kombinácie rôznorodých komunikačno – vzdelávacích a informačno – propagačných nástrojov šíriť osvetu smerom na konkrétne cieľové skupiny (prioritne Rómovia) vrátane podpory ich environmentálnej gramotnosti (prostredníctvom neformálnej výchovy).
Realizáciu samotného projektu zabezpečujú jeho tvorcovia prostredníctvom 6 tematických podaktivít:
1.Tvorba webovej stránky
2. Príprava a produkcia audiovizuálnych dokumentov
3. Mediálna edukatívno – osvetová kampaň
4. Informačno – vzdelávacia roadshow
5. Tvorba vzdelávacieho materiálu vo forme brožúry
6. Grafická úprava a tlač brožúry
Organizačným garantom konferencie bola spoločnosť BDM group s.r.o. Banská Bystrica. Viac informácií o projekte je dostupných na webovom sídle OP KŽP http://www.op-kzp.sk/, na webovom sídle RO pre OP KŽP https://www.minzp.sk/ a na webovom sídle SO http://www.sazp.sk.
TS foto: Alexander Imrich Daško